Slovenski organizatorji
Slovenija v obeh pobudah, Evropskem tednu mobilnosti in Dnevu brez avtomobila, sodeluje vsa leta.
Ministrstvo za infrastrukturo in prostor, ki je nacionalni koordinator pobud, povabi lokalne skupnosti k sodelovanju in jim z gradivi, namenjenimi ozaveščanju, ter naborom aktivnosti pomaga pri izvedbi. A glavne izvajalke pobud so občine, ki so tudi odgovorne in pristojne za lastne prometne ureditve. Pri pobudi vsako leto sodeluje več kot 20 občin.
Sodelujoče lokalne skupnosti vsak dan med Evropskim tednom mobilnosti pripravijo tematske dogodke, povzane z dolgoročno trajnostno mobilnostjo v mestih. Stalni poudarki so: javni prevoz, kolesarjenje, hoja, upravljanje mobilnosti, odgovorna raba avtomobila, mobilnost in zdravje, žive ulice/zelene poti.
En dan v omenjenem tednu, ne nujno na evropski Dan brez avtomobila (22. september), sodelujoča mesta zaprejo del središč za motorni promet. Občine svojim prebivalcem in obiskovalcem omogočijo doživetje mesta brez avtomobila, organizirajo različne izobraževalne, kulturne in zabavne dogodke ter v dogajanje vključijo čim več lokalnih interesnih skupin, kot so podjetja, trgovci, šole, različna društva in nevladne organizacije. Pestro dogajanje in prijetno vzdušje, ki nastane ob pripravljenih dogodkih, pokažeta prebivalcem in mestnim oblastem, da je mogoče to občutje z novo in trajnostno ureditvijo prometa razširiti na vse leto in v dobro vseh.To dobro sega na področje varstva okolja, zdravja in kakovosti življenja.
Povezave na sodelujoče občine
- Apače
- Brežice
- Mestna občina Celje
- Dolenjske toplice
- Gorje
- Gornja Radgona
- Kamnik
- Kidričevo
- Kočevje
- Mestna občina Koper
- Krško
- Mestna občina Ljubljana
- Ljutomer
- Logatec
- Makole
- Mestna občina Maribor
- Mestna občina Murska Sobota
- Mestna občina Nova Gorica
- Mestna občina Novo mesto
- Piran
- Pivka
- Postojna
- Mestna občina Ptuj
- Radovljica
- Ruše
- Sevnica
- Slovenska Bistrica
- Slovenske Konjice
- Straža
- Škofja Loka
- Tolmin
- Mestna občina Velenje
- Vodice
- Vojnik